„Jak nie drzwiami, to oknem”, ale nie zawsze – Okna antywłamaniowe.


5 września 2016

Każdy marzy o bezpiecznym, ciepłym i spokojnym domu. Wymiana starych okien z pewnością podniesie poziom wszystkich wyżej wymienionych parametrów, a szczególnie tego, który odpowiada za bezpieczeństwo. Jednym z wyznaczników konkretnej protekcji lokum jest system Roto NT – technologia stolarki rozwierno – uchylnej, która zdobyła uznanie na całym świecie.

Nie jest niczym zaskakującym, że włamywacze próbują dostać się do naszego domu przez okno. Warto jednak zaskoczyć złodzieja solidną stolarką okienną, która nie tylko udaremni zamiary intruza, ale również pomoże w jego ujęciu. W skali procentowej, ilość włamań przez okno, to aż 70%. Najbardziej narażone są domy jednorodzinne i mieszkania usytuowane na najniższych kondygnacjach.

 

Bezpieczeństwo nasze i naszego majątku.

 

Stolarka rozwierno – uchylna Roto NT dzięki przemyślanym elementom okuć, nie tylko zablokuje złodziejowi drogę do naszego domu, ale również pomoże w jego zatrzymaniu. By wszystko pracowało spójnie i było bezawaryjne, muszą zostać spełnione trzy warunki: szyba, okucie wewnątrz stolarki, klamka ryglująca.

System Roto NT jest możliwy do zastosowania w każdym rodzaju stolarki okiennej, niezależnie czy będzie to stolarka drewniana czy okna PCV. Jakiej byśmy nie wybrali, istotne jest, aby pamiętać, że szyby również padają „ofiarą” włamywaczy i dlatego wybierzmy takie, które będą odporne na uderzenia  i wstrząsy. Szyby antywłamaniowe wytwarza się w zestawieniu pakietowym, gdzie między pogrubione tafle szkła wprowadza się specjalne folie – im większy pakiet folii, tym większa skuteczność ochronna szyby.

Wiemy już, że nasze szyby wytrzymają nie jeden cios młota czy siekiery. Złodzieje bywają jednak bardzo przebiegli i mogą pokusić się na wyważenie skrzydła z ościeżnicy, dlatego wprowadźmy do naszego profilu okiennego specjalne okucia. Przemyślane haki i rolki ryglujące działają w sposób impulsywny na konkretne zdarzenia. Jeśli przekręcimy klamkę i pozostawimy okno uchylone, to system stalowych haków zakotwiczy się w ościeżnicy uniemożliwiając wyważenia skrzydła z obramowania. Układ rolek ryglujących działa w podobny sposób, gdy włamywacz zacznie majstrować przy naszym oknie, próbując je podważyć od lewej lub prawej strony, rolka na stronie przeciwnej zaklinuje się w ościeżnicy, stawiając opór wyważeniu lub wyłamaniu skrzydła okna.

Roto NT oferuje również ciekawą koncepcje klamek antywłamaniowych – klamek bezpiecznych. Roto Swing, to konstrukcja klamek z wmontowanymi specjalnymi mostkami do wyznaczania położenia okna. Istnieją warianty z wbudowanym zamkiem na kluczyk luz bez. Niezależnie jakiego rodzaju będzie klamka Roto Swing, otworzenie okna od zewnętrznej strony jest niemożliwe, a odpowiedni układ klamki zablokuje okno przed ewentualną próbą wyważenia skrzydła.

 

Bezpieczeństwo mechaniczno – elektroniczne.

 

Wersje podstawowe systemu Roto NT, świetnie radzą sobie ze złoczyńcami, dlatego warto zastanowić się również nad podniesieniem tego potencjału, wzbogacając stolarkę okienną o dodatkowe zabezpieczenia. Takim dodatkiem jest specjalny system czujek, który reaguje, gdy tylko rozpozna, że ktoś ingeruje w położenie okna w sposób inny, niż wynika to z instrukcji. Nienaturalne wstrząsy i obciążenia mechaniczne uruchamiają system alarmowy, wzywający odpowiednie służby.

 

Chroni od zewnątrz – uspokaja od wewnątrz.  

 

Bezpieczna stolarka otworowa, prócz tego, że jest naszym „protektorem” przed kradzieżami, musi być również łatwa i przyjazna w użytkowaniu. Roto NT w zestawieniu z Roto Swing (klamka), sprawi, że podczas przeciągów okna nie będą trzaskały, gdyż zostały unieruchomione poprzez odpowiednie ułożenie klamki. Nie wypadają z zawiasów, więc z łatwością zmieniamy ułożenia skrzydła z uchylnej na w pełni otwartą. Okna ustawione w pozycji uchylnej nie mogą zmienić swojego układu, gdyż wymaga to ingerencji kluczyka do klamki – dla wersji Roto Swing z zamkiem.

Okno Projekt Okna Kraków - Autoryzowany dystrybutor okien Petecki.