Ciepły montaż – Jaki system wybrać?


3 września 2016

Najlepszym i najbardziej wydajnym montażem stolarki otworowej jest ciepły montaż, znany również jako montaż warstwowy. Soudal Window System (SWS), to technologia, na której się będziemy koncentrować, ponieważ jest sprawdzona i zaufały jej miliony osób na całym świecie.

 

SWS – Montaż trójwarstwowy.

 

Ciepły montaż czyli energooszczędny trójwarstwowy system, swoją nazwę zawdzięcza taśmom, które skutecznie eliminują mostki termiczne, zapobiegają przed biologiczno – chemiczną degradacją miejsc styku ościeżnicy ze ścianą, a także podnoszą akustyczne parametry okna. Zastosowanie tej technologii, przekłada się na wiele korzyści m.in.: zmniejszenie rachunków za zużytą energię cieplną, zminimalizowanie zagrożenia występowania chorób alergicznych oraz zapaleń dróg oddechowych. Prawidłowe zamontowanie obramowania okiennego w obmurowaniu i doszczelnienie go taśmami: paroprzepuszczalną, paroszczelną i rozprężną, sprawi, że renowacja i poprawki stolarki okiennej nie będzie konieczna przez długie lata.

 

Instrukcja montażu.

 

1. Powierzchnie (wnękę) do zamontowania okna, osusz i sprawdź czy jest równa i czysta. Wszelakiego rodzaju kurze, wilgoć i nierówności podłoża, nie mają prawa występować, gdyż spowoduje to nierówne i nieszczelne przyklejenie taśm.

2. Czerwona taśma – paroszczelna znajduję swoje miejsce na wewnętrznej części okna. Naklejamy ją na bocznych i górnej krawędzi ościeżnicy z pozostawieniem zapasu kilku centymetrów (ok. 5 cm.) poza powierzchnią ościeżnicy. Na rogach profilu okiennego tworzymy „ucho” czyli zakład taśmy (ok. 4 cm.) ponad wysokość ramy.

3. Biała taśma – paroprzepuszczalna zostaje naklejona według tego samego schematu na zewnętrznej stronie ościeżnicy.

4. Taśma samorozprężna – przyklejamy ją wzdłuż węgarków w otworze ściany.

5. Umiejscowienie ościeżnicy w ścianie – miejsce do montażu jest suche i czyste, taśma paroszczelna i paroprzepuszczalna naklejona. Teraz osadźmy nasze okno. W standardzie stosuje się pakiet 12 kotew mocujących, po 3 na każdą krawędź ościeżnicy. Przekątna wnęki jest większa od samej ościeżnicy, dlatego na jej dolnej warstwie ustawiamy klocki podporowe (do 7 cm. od narożnika otworu) Wypoziomowany prawidłowo profil okienny, przykręcamy za pomocą kołków rozporowych do ścianek otworu. Wkręcanie należy zacząć od bocznych kotew (strona prawa-lewa) i tylko tych dolnych. Następnie między ścianki, a ościeżnicę wsuwamy kolejne kliny dystansowe. Później dokręcamy wyżej przymocowane kotwy na bokach, a w kolejnym etapie na górnej krawędzi ościeżnicy. Na samym końcu te u samego dołu.

6. Rama okna jest przytwierdzona. Czas zacząć uszczelnianie całego profilu. Nadmiar białej taśmy – paroprzepuszczalnej możemy dokleić do muru. Ościeżnica ma nałożone taśmy na trzech krawędziach: boczne i górna – teraz należy uzupełnić brakujący pasek butylowy na dolnej krawędzi ramy okiennej.

7. Od strony wewnętrznej między ściankami, a ościeżnicą wpuszczamy piankę poliuretanową. Po jej wyschnięciu, usuwamy kliny blokujące, a pozostałe po nich szczeliny wypełniamy poliuretanem.

8. Na wyklejoną na powierzchni muru białą taśmę paroprzepuszczalną naklejamy taśmę rozprężną. Takie zabezpieczenie będzie chronić zewnętrzną stronę okna przed czynnikami atmosferycznymi.

9. Jesteśmy już prawie przy końcu naszej pracy, teraz należy dokleić do muru czerwoną taśmę paroszczelną, oraz uzupełnić brakujący pasek na dolnej krawędzi ościeżnicy.

10. Ostatnią czynnością, którą musimy zrobić, to niewielki zabieg „kosmetyczny” przy naszej stolarce okiennej. Taśmy naklejone wzdłuż obmurowania, przebiegają przez kotwy mocujące, a także stykają się przy krawędziach ościeżnicy. Może to skutkować pojawianiem się mostków termicznych, dlatego miejsca te należy uszczelnić klejem paroszczelnym.

Ciepły montaż, to duża oszczędność pieniędzy i naszego zdrowia. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych, dyfuzji pary wodnej, przemarzaniu ścian wokół ościeżnicy i zawilgoceniu miejsc styku okna ze ścianą. Ciepły montaż poprawia również walory akustyczne stolarki otworowej. Nasz dom staje się cieplejszy, tańszy w utrzymaniu, bezpieczniejszy od chorób wynikających z pojawiającej się pleśni, a także bardziej odporny na hałasy z zewnątrz.

 

 

Okno Projekt Okna Kraków - Autoryzowany dystrybutor okien Petecki.